1-1 of 1 results  for:

  • hymnologist x
  • Religion and belief x
  • Presbyterian minister or preacher x
Clear all

Article

Hatfield, Edwin Francis (09 January 1807–22 September 1883), Presbyterian pastor, writer, hymnologist, and national church official, was born in Elizabethtown, New Jersey, the son of Oliver S. Hatfield and Jane Mann. Young Hatfield made his public profession of faith on 25 March 1827 at New York City’s Central Presbyterian Church. He graduated from Middlebury College in 1829. He studied theology at Andover Theological Seminary from 1829 to 1831, and on 6 October 1831 the Third Presbytery of New York licensed him to preach. Hatfield served as assistant to Barnabas Kind in Rockaway, New Jersey, from October 1831 to February 1832, and assisted Asa R. Hillyer in Orange, New Jersey, from March to September 1832. The Third Presbytery of New York ordained Hatfield on 14 May 1832, and he served as pastor of the Second Presbyterian Church in St. Louis, Missouri, from October 1832 to February 1835. In July 1835 he became the second pastor of New York’s Seventh Presbyterian Church; he was formally installed on 2 March 1836 and served there until February 1856. During his 21-year tenure he became known as a “preacher of deep spiritual earnestness and power,” and more than 2,200 new members joined his congregation. He was released from duties at Seventh Church on 4 February 1856 and installed 13 February as pastor of New York City’s North Presbyterian Church, where he served until poor health forced his early retirement in October 1863....